Depresyona Ne İyi Gelir?

Depresyona Ne İyi Gelir?

Ruh halinizin herhangi bir sebep olmadan olumsuz yönde ilerlemesi aşamasına depresyon adı verilmektedir. Bu ruh haline sahip konumda olmanız halinde geleceğe dair herhangi bir girişimde bulunmamanız söz konusu olmaktadır. Yaşam enerjinizi tükettiğinize dair hislerinizin bulunmasının yanı sıra aynı zamanda da iştah kaybına bağlı olarak kilo kaybı yaşamanız durumu da söz konusu olabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında yavaş yavaş kendinizi bitirmenizde de etkili bir rahatsızlık olarak ifade edilebilmektedir. Hayata küsme, yalnız kalma isteği ve halsizlik gibi durumların kendini gösterdiği depresyon, hastaları ölüme kadar bile sürükleyebilecek tarzda yer alan bir rahatsızlık türü olarak da adlandırılabilmekte olan bir ruh sağlığı bozukluğu olarak görülebilmektedir.

Depresyon halinin teşhis edilmesinden sonraki zaman diliminde hastaların fazlasıyla programlı bir yaşama zorlanması gerekmektedir. Hafif ve orta derecede görülen depresyon yaşam şartlarını oldukça olumsuz bir biçimde etkileyebilmektedir. Özellikle dengeli beslenme durumunun hayata adapte edilmemesi durumu söz konusu olabilmektedir. Kişilerin dengeli beslenmemeleri durumunda da yeniden eskisi gibi olabilmeleri ortaya çıkabilecek bir gelişmedir. Dengeli beslenme ve terapi yöntemlerini uygulayacak olan kişilerin depresyonları atlatmak adına gerekli programları uygulamaları ve ilaç tedavileri ile desteklenmeleri neticesinde bu sorunlardan kısa bir süre içerisinde kurtulabilecekleri de gözlemlenebilecektir. Bu süre zarfında hastaların fiziksel durumları da devamlı olarak sağlanarak, ideal yaşamsal belirtileri içerebilecek bir konumda olmaları gerekmektedir.

Depresyon Tedavisine Yardımcı Olan Besinler

Balık: Balıkların içerisinde bulunan Omega 3 yağ asitlerinden ötürü depresyon tedavisinde etkili bir unsur olarak görülmesinden ötürü tüketilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Omega 3’ün merkezi sinir sisteminin gelişmesinde önemli bir rol oynamasından ötürü bu gıda ürünlerinin tüketilmesi gerektiği şiddetle öneriliyor. Omega 3 için balığın dışında keten tohumu, kabak çekirdeği ve ceviz de tüketmeniz aynı faydalara erişmeniz konusunda ideal bir seçenek olarak görülebilecektir. Bol miktarda Omega 3 içeren balık yağı haplarını da tercih edebilirsiniz.

Dert Ortağı

Meyve ve sebzeler:  depresyona karşı önlem teşkil eden ve depresyonun etkisini azaltan gıdalar olarak bilinmektedir. Vitamin, mineral, antioksidan ve lif zengini olan bu besin kaynakları ruhsal sağlığın korunması noktasında devamlı olarak tüketilmesi önerilen unsurlar olarak ifade edilmektedir. Narenciye ve yeşil yapraklı sebzeler genel olarak tercih edilse de mümkün olduğunca çok tüketilmesi halinde de depresyon sorununu ortadan kaldıracak materyaller olarak da görülmektedirler.

B vitaminleri: B vitaminleri beynin kimyasallarının işlevlerini yitirmemeleri konusunda önemli bir materyal olarak görülmesinden ötürü düzenli olarak alınması gerektiği konusunda tavsiyeler verilmektedir. Özellikle B6 ve folik asit depresyon riskini en aza indirgemekle bilinmesinden ve B12 vitaminin ise homosistein birikimini engellemesinden dolayı depresyona engel olduğu doğrulanabilmektedir. Depresyona engel olan B vitaminlerini çoğu yeşil sebzeden ve kırmızı et ürünlerinden edinebilmek mümkün olmaktadır.

Canlı Dert Hattı

E vitamini:  e vitamini eksikliği hemen hemen her depresyon hastasında görülen bir durum olmasından ötürü bu vitamini içeren gıdalara yönelmek sizi depresyon hastası yapmaktan kurtaracaktır. Genel olarak nebatat ve yeşil sebze kaynaklı bir beslenme içerisinde olmanız halinde ihtiyaç duyulan tüm E vitaminini edinmeniz mümkün olarak görülebilmektedir.

Depresyona engel olan yiyecekler kadar depresyona mahal veren yiyecekler de günlük hayatımızda tükettiklerimiz arasında yer almaktadır. Kan şekeri seviyesini arttıran gıdalar, alkol, ve aşırı sodyum gibi materyallerin tüketilmesi halinde ruhsal bozuklukların ortaya çıkması durumu söz konusu olabilmektedir. Bunun yanı sıra sıkıntılı süreçler ve mevsimsel değişimler de depresyonların sebepleri arasında yer alarak; hayatı doğrudan etkileyen durumlar olarak ifade edilmektedir.

Dert Köşesi